O kształceniu delikatności myślenia

• 17-05-2022 10:53

Serdecznie zapraszamy na wirtualne spotkanie z prof. Tadeuszem Sławkiem - literaturoznawcą, filozofem, eseistą, poetą, tłumaczem, rektorem Uniwersytetu Śląskiego w latach 1996-2002 pt.:„O kształceniu delikatności myślenia”.

Webinarium odbędzie się  24.05.2022 o godz. 17.00 na platformie ZOOM  w ramach współpracy pomiędzy Bielsko-Bialskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli a Uniwersytetem Śląskim. Spotkanie moderować będzie dr Rafał Cekiera (Instytut Socjologii UŚ).

Niedawno wydana książka prof. Tadeusza Sławka „A jeśli nie trzeba się uczyć…” stała się ważnym przyczynkiem do dyskusji o współczesnej edukacji – jej kontekstach, zadaniach, a przede wszystkim: znaczeniu w kształtowaniu postawy „mądrego oporu wobec świata”. Ten niezwykle erudycyjny esej, otwierający na rozumienie kształcenia jako podróży „nie tylko młodych, ale także starszych, tych, którzy mają być przewodnikami”, spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem czytelników.

Sugerując, że „dla mądrego nauczyciela programy, lektury, cele dydaktyczne to przeszkody, które wie, jak omijać”, prof. T. Sławek na łamach książki zaprasza nas do odświeżającej myślenie wędrówki. Wychodzi ona dalece poza świat pedagogiki, stając się inspirującą zachętą do szerszej refleksji na temat kondycji współczesnego świata i – nie pozbawionych humoru – prób odnajdywania w relacji z nim własnego losu.

Zgłoszenia prosimy przesyłać przez formularz zgłoszeniowy: