Kongres Aktywnej Młodzieży KAM BB 2019

• 24-03-2019 13:04

W dniu 22.03.2019r. odbył się w naszym ośrodku pierwszy Kongres Aktywnej Młodzieży KAM BB 2019r. Celem głównym konferencji była wymiana wiedzy i doświadczeń na temat kompetencji kluczowych i konieczności ich kształtowania wobec rosnących oczekiwań współczesnego rynku pracy. Adresatami spotkania byli przedstawiciele samorządów uczniowskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych wraz z ich opiekunami, nauczyciele-wychowawcy i dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele pracodawców. Kongres rozpoczął się warsztatami dla młodzieży „Kompetencje kluczowe na start…” koordynowanymi przez Agnieszkę Książek oraz moderowanymi przez bielski zespół Doradców Metodycznych, Samorządowych Organizatorów Rozwoju Edukacji oraz Doradców Zawodowych współpracujących z Bielsko-Bialskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli. Celem warsztatów było stworzenie profilu „kompetentnego ucznia”. Po części warsztatowej odbyła się seria wykładów pod wspólny tytułem „Kompetencje kluczowe vs wyzwania współczesnego świata”. W tej sesji swoje wystąpienia wygłosili przedstawiciele świata edukacji i biznesu: Katarzyna Chełmińska-Tworek – trener w zakresie kompetencji kluczowych w biznesie, Monika Bezak – członek Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, dr Agnieszka Herma –Dyrektor Bielsko-Bialskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Tezy sformułowane w trakcie wystąpień oraz efekty pracy uczniów omówione w trakcie sesji plakatowej zostały przywołane w trakcie panelu dyskusyjnego, którego celem było udzielenie odpowiedzi na pytanie: „Czy współczesna szkoła przygotowuje kompetentnego pracownika na miarę XXI?”. Do udziału w tej sesji zaprosiliśmy przedstawicieli pracodawców, wybranych reprezentantów grupy nauczycieli, dyrektorów, przedstawicieli Miejskiego Zarządu Oświaty, Kuratorium oraz przedstawicieli doradców zawodowych. Panel dyskusyjny poprowadziła Agnieszka Książek- koordynator bielskiego modelu wspomagania pracy szkół i placówek oświatowych.

Galeria zdjęć z Kongresu: