Konferencja upowszechniająca założenia Bielsko-Bialskiego Modelu Doradztwa Zawodowego

• 06-03-2023 12:19
28 lutego 2023 r. w sali sesyjnej Ratusza odbyła się konferencja upowszechniająca założenia Bielsko-Bialskiego Modelu Doradztwa Zawodowego dla uczniów szkół podstawowych, która jest jednym z działań realizowanych w ramach udziału Miasta Bielsko-Biała w projekcie Ośrodka Rozwoju Edukacji pn.: Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w zarządzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój szkół i kompetencji kluczowych uczniów- II etap. W wyniku udziału w projekcie dokonano diagnozy stanu doradztwa zawodowego w mieście w odniesieniu do narzędzi i rozwiązań zarządczych oraz personalnego rozwoju organizacji i uwzględniając założenia międzyresortowego „Porozumienia na rzecz lokalnego rynku pracy” podpisanego przez władze miasta, podjęto decyzję o stworzeniu Bielsko-Bialskiego Model Doradztwa Zawodowego dla uczniów szkół podstawowych. Wszystkie przedsięwzięcia zaplanowane w ramach Modelu i ujęte w Harmonogramie Działań Rozwojowych zostały tak dobrane, aby służyły usprawnieniu procesu zarządzania oświatą, wpisując się w Strategię Rozwoju Bielska-Białej do 2030 roku.
Konferencja miała na celu zapoznanie wszystkich interesariuszy Modelu z zadaniami, które zostały w nim określone dla dyrektorów szkół podstawowych, dyrektorów szkół technicznych i branżowych, przedstawicieli pracodawców, instytucji rynku pracy, doradców zawodowych oraz nauczycieli doradztwa zawodowego.
Konferencja przebiegała zgodnie z przyjętym programem:
Cześć I 10:00-10:50
- Uroczyste otwarcie konferencji – Z-ca Prezydenta Miasta Bielska-Białej Piotr Kucia
- Słowo wstępne - Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Ewa Szymanek-Płaska
- Prezentacja planowanych działań rozwojowych w ramach udziału Miasta Bielsko-Biała w projekcie Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w zarządzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój szkół i kompetencji kluczowych uczniów – Agnieszka Herma, Dorota Tomaszewicz, Małgorzata Świtalska
- Przykłady dobrych praktyk
Przerwa 10:50-11:00
Cześć II 11:00-12:00
- Zadania dyrektorów i doradców zawodowych wynikające z harmonogramu działań rozwojowych – Edyta Helfer - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 27 w Bielsku-Białej, Edyta Zaczek - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 32 w Bielsku-Białej
- Tematyczna dyskusja panelowa dla dyrektorów i doradców zawodowych
Bardzo cieszymy się, że nasz Ośrodek miał okazję włączyć się w realizację tego przedsięwzięcia.